Strona główna Życie Czy media społecznościowe mogą wywołać depresję wśród młodzieży?

Czy media społecznościowe mogą wywołać depresję wśród młodzieży?

Depresja wśród młodzieży staje się zauważalnym problemem w całym kraju. Od pewnego czasu rośnie liczba nastolatków zgłaszających depresję , a niektóre dowody wskazują, że jednym z powodów mogą być media społecznościowe.

Naukowcy odkryli pewnego rodzaju związek między korzystaniem z mediów społecznościowych a rosnącym odsetkiem depresji wśród młodzieży. Chociaż niekoniecznie musi to oznaczać, że jedno powoduje drugie, sugeruje, że oba są ze sobą powiązane.

depresja mlodziez

  1. Jak media społecznościowe wpływają na samoocenę

Jednym z powodów, dla których media społecznościowe mogą negatywnie wpływać na wskaźniki depresji wśród młodzieży, może być związek ze sposobem, w jaki witryny społecznościowe wpływają na samoocenę użytkowników .

Podczas gdy ciężcy użytkownicy mediów społecznościowych – zwłaszcza młodzi użytkownicy – są często oskarżani o ujawnianie w Internecie o wiele więcej niż to konieczne lub ostrożne, faktem jest, że większość użytkowników ostrożnie selekcjonuje swoje posty w mediach społecznościowych. Starają się publikować swoje najbardziej pochlebne zdjęcia o sobie, najciekawsze działania, najbardziej przemyślane opinie, żarty lub wiadomości.

Co więcej, posty zawierające piękne zdjęcia, ciekawe działania, dobrze dyskutowane pomysły lub śmieszne dowcipy zwykle przyciągają więcej uwagi i interakcji, dzięki czemu są one lepiej widoczne dla innych użytkowników.

W rezultacie użytkownicy przewijający swoje kanały społecznościowe zazwyczaj oglądają najlepsze zdjęcia obserwowanych osób. Widzą najpopularniejsze posty swoich kontaktów oraz najciekawsze lub najbardziej atrakcyjne zdjęcia lub filmy oraz najbardziej wyraziste myśli.

Może to sprawić wrażenie, że obserwowani ludzie są zawsze atrakcyjni i interesujący.

Użytkownicy wiedzą, że sami czasami mają złe dni, tygodnie, w których nic ciekawego się im nie przytrafia, i czasy, kiedy nie mogą wymyślić zabawnej odpowiedzi lub wyartykułować argument, ale nie widzą, by inni mieli takie doświadczenia.

Może to powodować, że niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych czują się nieodpowiedni i niepewni.

Mogą zacząć postrzegać siebie jako mniej atrakcyjnych, mniej interesujących lub mniej inteligentnych niż inni, ponieważ porównują swoją pełną wiedzę o sobie i własnym życiu z wyselekcjonowanym oknem, które dostają do życia ludzi, za którymi podążają.

Ważne jest, aby przypomnieć młodym ludziom, że to, co widzą w mediach społecznościowych, nie jest całą historią, a to, że ktoś wydaje się mieć to wszystko w mediach społecznościowych, nie oznacza, że ​​tak naprawdę jest.  1. Media społecznościowe, izolacja

Użytkownicy doświadczają strachu przed utratą czegoś, gdy przewijają swoje kanały i zauważają, że wszyscy ich kontakty wydają się doświadczać czegoś, czego nie doświadczają – na przykład licealista może zauważyć wiele swoich kontaktów publikujących zdjęcia z imprezy, w której oni nie uczestniczyli, i być może nie zostali zaproszeni. Może to powodować, że czują się wykluczeni i czują, że ich brakuje.

Użytkownicy mediów społecznościowych mogą doświadczyć takiego strachu, nawet jeśli sami mają zajęte i aktywne życie towarzyskie . Łatwo sobie wyobrazić, że to, co robią inni ludzie, jest bardziej interesujące i ekscytujące niż to, co robisz sam.

Dzieje się tak z tego samego powodu, dla którego łatwo poczuć się gorszym od atrakcyjnych selfie innego użytkownika w dniu, w którym sam nie czujesz się atrakcyjny – nie znasz całej historii.

Ludzie, którzy czują się mniej pewnie, wciąż widzą wyselekcjonowane treści, więc doświadczenia, które mają inni, mogą wydawać się bardziej ekscytujące i interesujące niż te, które mają, nawet jeśli tak nie jest.

Poczucie izolacji może przyczyniać się do depresji. Konieczne może być zachęcenie młodych ludzi do aktywnego działania na rzecz odłożenia elektroniki i tworzenia własnych doświadczeń oraz nawiązania kontaktu z innymi ludźmi zamiast dalszego oglądania ich harmonogramów w mediach społecznościowych.

  1. Czy połączenia z mediami społecznościowymi są pozbawione głębi?

Inną możliwością jest to, że połączenia, które ludzie tworzą w mediach społecznościowych, nie są tak satysfakcjonujące emocjonalnie, jak połączenia twarzą w twarz. Ludzie pragną głębokich, empatycznych połączeń z innymi ludźmi.

Podczas gdy poprzednie pokolenia mogły spędzać więcej czasu na osobistej komunikacji, wielu młodych ludzi komunikuje się dziś z innymi przede wszystkim za pomocą środków cyfrowych – za pośrednictwem wiadomości tekstowej, wiadomości błyskawicznych lub w serwisach społecznościowych.

Niektóre osoby mogą odczuwać, że te połączenia nie są głębokie i pozostawiają użytkowników niezadowolonych i głodnych głębszych kontaktów międzyludzkich, co może prowadzić do depresji.

Jednak to, czy połączenia z mediami społecznościowymi są wystarczająco satysfakcjonujące emocjonalnie, może zależeć od osoby.

Młodzi ludzie, którzy mają trudności z łączeniem się z innymi osobiście z jakiegokolwiek powodu – na przykład z powodu ograniczającej dostępności  lub z powodu izolacji, mogą uznać, że media społecznościowe są rodzajem linii życia, która zapewnia im znacznie więcej kontaktów międzyludzkich niż mieli poprzednio, lub mieliby to w innych okolicznościach. Dzięki mediom społecznościowym osoby o niszowych zainteresowaniach łatwiej się odnajdują.

Może to zaspokoić różnorodne potrzeby – od umożliwienia osobom z niejasnym lub nietypowym hobby łączenia się i dyskutowania o swoich zainteresowaniach, po pomoc osobom z rzadkimi chorobami w odnalezieniu się i tworzeniu grup wsparcia.

  1. Jakie rozwiązania są dostępne?

Rodzice mogą pomóc , zachęcając młodych ludzi do priorytetowego traktowania interakcji twarzą w twarz z lokalnymi przyjaciółmi, a także ich interakcji w mediach społecznościowych, a także pomagając im w znalezieniu sklepów offline dla zaspokojenia ich zainteresowań i hobby oraz znalezienia wsparcia, jeśli to możliwe.

Chociaż media społecznościowe szybko stały się niemal niezbędnym narzędziem dla większości ludzi, wciąż są stosunkowo nową innowacją i nie jest pewne, jaki długoterminowy wpływ może mieć ich zastosowanie na młodych ludzi. Ważne jest, aby rodzice zwracali uwagę na objawy depresji u młodych ludzi i rozważali wpływ, jaki media społecznościowe mogą mieć na ich stan psychiczny.
PODOBNE ARTYKUŁY

9 wskazówek, jak pozbyć się zapachów kulinarnych w domu

Czy starasz się pozbyć utrzymujących się zapachów kulinarnych? Nie ma potrzeby oszukiwać brzydkiego zapachu środkami w aerozolach, gdy można wypróbować te szybkie poprawki zapachu. To...

Jak naturalnie wybielić płytkę paznokcia

Chociaż pielęgnacja paznokci jest dość łatwa , czasami mogą wyglądać nieatrakcyjnie, gdy stają się żółte lub poplamione. Oto Jak naturalnie wybielić płytkę paznokcia.Może to...

7 domowych środków na suche i popękane usta

Częstym problemem, z którym zmaga się większość ludzi w miesiącach zimowych, są spękane usta. Uszkodzenie przez słońce, wiatr i suchość może sprawić, że powierzchnia...

7 domowych sposobów na przebarwione i żółte paznokcie

Żółte paznokcie mogą być dość brzydkie, a w niektórych przypadkach mogą Cię zawstydzić. Podczas gdy niektóre z częstych przyczyn żółtych paznokci to nadmierne używanie...

POPULARNE ARTYKUŁY

Pij herbatę cynamonową a zgubisz zbędne kilogramy!

Jeśli próbujesz schudnąć, ale nie jesteś w stanie odnieść dużego sukcesu, oto prosty i tani sposób na zrzucenie tych kilogramów - herbatę cynamonową. Pij...

7 zalet stosowania cytryn w celach kosmetycznych

Cytryna może być odpowiedzią na większość naszych problemów zdrowotnych. Może zaspokoić 88% naszego codziennego zapotrzebowania na witaminę C, od skórki po miąższ, cytryna pęka...

Pozbądź się wrastających paznokci za pomocą soli i wody

Wrastające paznokcie są bolesne i wyjątkowo niewygodne w zarządzaniu. Aby uzyskać natychmiastową ulgę, zanurz stopy w słonej i letniej wodzie. Pozbądź się wrastających paznokci...

5 domowych okładów na twarz do leczenie piegów

Piegi są zwykle problemem genetycznym lub hormonalnym, występującym jako niewielkie plamki na skórze. Wzrost ilości „melaniny” na skórze powoduje piegi. Oto 5 domowych okładów...

4 domowe sposoby na zlikwidowanie nieprzyjemnego zapachu ciała

Zapach ciała może być nieco zawstydzający, szczególnie jeśli twój dzień wymaga od ciebie nadmiernej aktywności. Ponadto te ostre chemikalia, dezodoranty i zapachy na bazie...