Strona główna Życie 12 oznak wysokiej inteligencji emocjonalnej

12 oznak wysokiej inteligencji emocjonalnej

Pomysł, że umiejętność rozumienia emocji i zarządzania nimi znacznie zwiększa nasze szanse na sukces – szybko się rozwinął i bardzo wpłynął na sposób, w jaki ludzie myślą o emocjach i ludzkich zachowaniach. Sprawdź kilka oznak wysokiej inteligencji emocjonalnej.

Ale jak wygląda inteligencja emocjonalna, przejawiająca się w życiu codziennym?

12 oznak

 1. Myślisz o uczuciach.

Inteligencja emocjonalna zaczyna się od tak zwanej świadomości własnej i społecznej, umiejętności rozpoznawania emocji (i ich wpływu) zarówno u siebie, jak i u innych.

Ta świadomość zaczyna się od refleksji. Zadajesz pytania takie jak:

 • Jakie są moje mocne strony emocjonalne? Jakie są moje słabości?
 • Jak mój obecny nastrój wpływa na moje myśli i decyzje?
 • Co dzieje się pod powierzchnią, co wpływa na to, co mówią lub robią inni?

Zastanawiające się pytania, takie jak te, dostarczają cennych informacji, które można wykorzystać na swoją korzyść.

 1. Zatrzymujesz się.

Pauza jest tak prosta, jak chwile, aby się zatrzymać i pomyśleć, zanim zaczniesz mówić lub działać. (Łatwy w teorii, trudny w praktyce.) Może to pomóc uchronić cię przed kłopotliwymi momentami lub zbyt szybkim podejmowaniem zobowiązań.

Innymi słowy, zatrzymanie się na chwilę i myślenie nad tym co się robi pomaga powstrzymać się od podjęcia stałej decyzji opartej na chwilowych emocjach.

 1. Starasz się kontrolować swoje myśli.

Nie masz dużej kontroli nad emocjami, których doświadczasz w danym momencie. Ale możesz kontrolować swoją reakcję na te emocje – koncentrując się na swoich myślach. (Jak powiedziano: nie można zapobiec wylądowaniu ptaka na głowie, ale można powstrzymać go przed budowaniem gniazda).

Starając się kontrolować swoje myśli, opierasz się stawaniu się niewolnikiem emocji, pozwalając sobie żyć w sposób zgodny z Twoimi celami i wartościami.

 1. Korzystasz z krytyki.

Nikt nie lubi negatywnych opinii. Ale wiesz, że krytyka jest szansą na naukę, nawet jeśli nie zostanie dostarczona w najlepszy sposób. A nawet gdy jest to bezzasadne, daje ci okno na to, jak myślą inni.

Kiedy otrzymujesz negatywną informację zwrotną, kontrolujesz swoje emocje i zadajesz sobie pytanie: Jak mogę to poprawić? 1. Okazujesz autentyczność.

Autentyczność nie oznacza dzielenia się wszystkim o sobie, przez cały czas. Oznacza to mówienie, co masz na myśli, to, co mówisz, i przede wszystkim trzymanie się swoich wartości i zasad.

Wiesz, że nie wszyscy docenią dzielenie się swoimi przemyśleniami i uczuciami. Ale ci, którzy mają znaczenie, będą.

 1. Wykazujecie empatię.

Zdolność do okazywania empatii, która obejmuje rozumienie myśli i uczuć innych, pomaga ci łączyć się z innymi. Zamiast oceniać lub oznaczać innych, ciężko pracujesz, aby widzieć rzeczy ich oczami.

Empatia niekoniecznie oznacza zgadzanie się z punktem widzenia innej osoby. Raczej chodzi o dążenie do zrozumienia – co pozwala budować głębsze, bardziej powiązane relacje.

 1. Chwalisz innych.

Wszyscy ludzie pragną uznania i zrozumienia. Polecając innym, zaspokajasz to pragnienie i budujesz zaufanie do tego procesu.

Wszystko zaczyna się, gdy skupiasz się na dobru w innych. Następnie, dzieląc się tym, co cenisz, inspirujesz ich do bycia najlepszą wersją samych siebie.

 1. Dajesz pomocne opinie.

Negatywne opinie mają ogromny potencjał, by zranić uczucia innych. Zdając sobie z tego sprawę, krytyka zmienia się w konstruktywną informację zwrotną, więc odbiorca uważa ją za pomocną, a nie szkodliwą.

 1. Przepraszam.

Potrzeba siły i odwagi, by powiedzieć, że ci przykro. Ale robienie tego pokazuje pokorę, cechę, która w naturalny sposób przyciągnie innych.

Inteligencja emocjonalna pomaga zrozumieć, że przepraszanie nie zawsze oznacza, że ​​się mylisz. Oznacza to, że bardziej doceniasz swój związek niż swoje ego.

 1. Wybaczasz i zapominasz.

Trzymanie się urazy jest jak pozostawienie noża w ranie. Podczas, gdy przestępca idzie dalej z życiem, nigdy nie dajesz sobie szansy na wyleczenie.

Kiedy wybaczasz i zapominasz, uniemożliwiasz innym utrzymywanie twoich emocji jako zakładników – pozwalając ci iść do przodu.

 1. Dotrzymujesz swoich obietnic i zoobowiązań.

W dzisiejszych czasach ludzie często łamią umowę lub zobowiązanie, kiedy mają na to ochotę. Oczywiście pomysł na wieczór z Netflixem z przyjacielem przyniesie mniej szkody niż złamanie obietnicy dla dziecka lub niedotrzymanie ważnego terminu biznesowego.

Ale kiedy przyzwyczaisz się dotrzymywać słowa – w sprawach dużych i małych – zyskasz silną reputację niezawodności i wiarygodności.

 1. Pomagasz innym.

Jednym z najlepszych sposobów pozytywnego wpływu na emocje innych jest pomoc im.

Większość ludzi tak naprawdę nie dba o to, gdzie ukończyłeś szkołę, ani nawet o twoje wcześniejsze osiągnięcia. Ale co z godzinami, które chcesz wziąć ze swojego harmonogramu, aby słuchać lub pomagać? Czy jesteś gotowy zejść do okopów i pracować obok nich?

Takie działania budują zaufanie i inspirują innych do podążania za tobą, gdy się liczy.
PODOBNE ARTYKUŁY

9 wskazówek, jak pozbyć się zapachów kulinarnych w domu

Czy starasz się pozbyć utrzymujących się zapachów kulinarnych? Nie ma potrzeby oszukiwać brzydkiego zapachu środkami w aerozolach, gdy można wypróbować te szybkie poprawki zapachu. To...

Dlaczego tak trudno jest zrzucić zbędne kilogramy i tłuszcz z brzucha?

Jeśli myślałeś, że dieta i ćwiczenia wystarczą, aby uzyskać wyrzeźbioną sylwetkę i sześciopak, masz tylko połowę prawdy na temat prawidłowego odchudzania. Więc niżej znajdziesz...

13 domowych sposobów, które wzmocnią kruche i łamliwe paznokcie.

Kruche i łamliwe paznokcie są oznaką starzenia się. Jeśli jednak twoje paznokcie często łamią się lub są zdeformowane, może to wskazywać na różne schorzenia...

Kobieta po czterdziestce – jakie zmiany zachodzą w organizmie?

Wraz z upływem czasu w organizmie kobiety dochodzi do szeregu zmian, które mają związek z wahaniami stężeń hormonów we krwi. Po 40. roku życia...

POPULARNE ARTYKUŁY

Pij herbatę cynamonową a zgubisz zbędne kilogramy!

Jeśli próbujesz schudnąć, ale nie jesteś w stanie odnieść dużego sukcesu, oto prosty i tani sposób na zrzucenie tych kilogramów - herbatę cynamonową. Pij...

7 zalet stosowania cytryn w celach kosmetycznych

Cytryna może być odpowiedzią na większość naszych problemów zdrowotnych. Może zaspokoić 88% naszego codziennego zapotrzebowania na witaminę C, od skórki po miąższ, cytryna pęka...

Pozbądź się wrastających paznokci za pomocą soli i wody

Wrastające paznokcie są bolesne i wyjątkowo niewygodne w zarządzaniu. Aby uzyskać natychmiastową ulgę, zanurz stopy w słonej i letniej wodzie. Pozbądź się wrastających paznokci...

5 domowych okładów na twarz do leczenie piegów

Piegi są zwykle problemem genetycznym lub hormonalnym, występującym jako niewielkie plamki na skórze. Wzrost ilości „melaniny” na skórze powoduje piegi. Oto 5 domowych okładów...

4 domowe sposoby na zlikwidowanie nieprzyjemnego zapachu ciała

Zapach ciała może być nieco zawstydzający, szczególnie jeśli twój dzień wymaga od ciebie nadmiernej aktywności. Ponadto te ostre chemikalia, dezodoranty i zapachy na bazie...